Ekran telefonu to najbardziej podatny na zarysowania i różnorodne uszkodzenia element. Niektóre nowoczesne modele mają specjalne nowoczesne zabezpieczenia fabryczne, jednak znajdują się one w zdecydowanej mniejszości. Znakomita większość użytkowników powinna sama zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego smartfona, najlepiej zaraz po jego zakupie.

Jedną z metod ochrony ekranu telefonu przed zarysowaniami jest szkło hartowane. Czy rzeczywiście szkło hartowane jest w stanie uchronić nasz telefon przed śladami użytkowania i poważniejszymi uszkodzeniami ekranu?

Solidne szkło hartowane

Z całą pewnością solidne szkło, np. hartowane szkło Benks może skutecznie zabezpieczyć ekran naszego smartfona przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami wynikającymi nie tylko z normalnego użytkowania, a także niespodziewanymi sytuacjami, jak np. upadek telefonu czy uderzenie ekranu. Szkło wówczas ma szansę zamortyzować nieco siłę uderzenia.

Warto przy tym pamiętać, że szkło hartowane jest kilkakrotnie bardziej wytrzymałe od standardowego szkła, a więc gwarantuje całkiem solidną ochronę. Najczęściej możemy spotkać się ze standardowym szkłem o twardości 9H. Jest to wartość, która gwarantuje odporność szkła nawet w przypadku zarysowania ostrym narzędziem.

Szkło hartowane czy folia?

Wiele osób zastanawia się, czy inwestować w szkło hartowane, czy też może wystarczy zastosowanie zwykłej folii na telefon. Warto przy tym pamiętać, że folia jest zdecydowanie tańsza, zwykle można ją kupić już za kilka złotych. Główną zaletą folii jest jej minimalna grubość, dlatego po prawidłowym przyklejeniu bywa wręcz niewyczuwalna. Niestety ma też kilka wad. Przede wszystkim jej nakładanie jest kłopotliwe, często powstają pod nią pęcherzyki powietrza i przedostają się zabrudzenia. A co najważniejsze, folia zapewnia nieco niższy poziom zabezpieczenia.

Jeśli posiadamy wartościowy smartfon, który chcielibyśmy uchronić przed zniszczeniem, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szkło hartowane. Jest ono nieco droższe od folii, ale skuteczność ochrony jest znacznie wyższa. Co więcej, jest to trwałe rozwiązanie, więc w dłuższej perspektywie może się opłacać znacznie bardziej niż często odklejająca się folia.