Bezprzewodowe ładowanie urządzeń elektronicznych jest wygodne. Sprawdza się zarówno w domu, jak i w biurze czy podczas podróży. Ale czy ten sposób ładowania naszych smartfonów rzeczywiście jest bezpieczny dla urządzeń i wydajny? Sprawdzimy to, analizując działanie i najważniejsze właściwości ładowarek indukcyjnych, które cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem na rynku.

Zasada działania ładowarki indukcyjnej

Ładowarka indukcyjna, zgodnie ze swoją nazwą, działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Zawiera ona specjalną cewkę nadawczą, wokół której w momencie przepływu prądu zmiennego tworzy się pole elektromagnetyczne. Wytworzone pole działa z kolei na cewkę odbiorczą, która znajduje się w telefonie.

Fakt, że przy tej ładowarce nie zauważamy żadnych przewodów, nie oznacza wcale, że one nie istnieją. Ta ładowarka również posiada przewody, jednak są one ukryte wewnątrz urządzenia i dokładnie zwinięte. To właśnie one odpowiadają za wytwarzanie omawianego wcześniej pola elektromagnetycznego. Ładowarki indukcyjne różnią się między sobą przede wszystkim siłą działania, która zależy między innymi od liczby zwojów.

Wybierając ładowarkę, warto sprawdzić, czy znajduje się na niej oznakowanie Qi. Wskazuje ono na jednolity standard bezprzewodowego ładowania. Oznacza to, że będziemy mogli ładować swój telefon na zasadzie indukcji.

Przed zastosowaniem takiej ładowarki warto też sprawdzić, czy nasz telefon posiada punkt odbiorczy. Jeśli nie posiadamy telefonu wyposażonego przez producenta w cewkę odbiorczą, można dokupić specjalną nakładkę, która po zainstalowaniu pod obudową umożliwi nam ładowanie indukcyjne.

Korzyści z ładowania bezprzewodowego

Ładowanie bezprzewodowe przede wszystkim jest bardzo wygodne. Na rynku możemy znaleźć szereg różnorodnych ładowarek w różnych cenach i modelach. Na uwagę zasługują przede wszystkim uchwyty samochodowe z ładowarką indukcyjną, które umożliwiają ładowanie telefonu nawet podczas wielogodzinnych podróży. Użytkowanie takiej ładowarki jest komfortowe i bezpieczne. Użytkownik nie ma dostępu do żadnych kabli czy styków – wszystkie tego rodzaju elementy ukryte są w szczelnej obudowie. Z kolei same obudowy oprócz szczelności zapewniają też trwałość i wytrzymałość, oczywiście przy prawidłowym użytkowaniu ładowarki. Warto też dodać, że przy pomocy ładowarki indukcyjnej można w tym samym czasie zasilać nawet kilka komórek.

Należy jednak pamiętać, że ładowanie z zastosowaniem urządzenia indukcyjnego niestety będzie trwać nieco dłużej niż przy standardowych ładowarkach. Jednak, jeśli często zdarzają nam się sytuacje, w których chcielibyśmy naładować nasz smartfon bez podpinania się do kabli, zdecydowanie warto zainwestować w ten przydatny gadżet.