Ładowanie smartfona to jedna z najczęstszych czynności, którą zmuszeni jesteśmy wykonywać niemal każdego dnia. A dla wielu osób całkowicie rozładowana komórka i brak możliwości jej naładowania jest równoznaczne z poważną awarią urządzenia. Obecnie telefon jest nam potrzebny niemal przez cały czas. Oczekujemy więc, że zawsze będzie sprawnie działał. Niestety jednym z elementów, który najczęściej nas zawodzi, jest właśnie bateria. Warto jednak pamiętać, że żywotność baterii w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób wykonujemy czynność ładowania.

W tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo ładować baterie w smartfonach, aby starczały na dłużej. A jeśli mimo usilnych starań i prawidłowego użytkowania bateria ulegnie jednak awarii, zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego absorb.pl, gdzie można nabyć m.in. baterie Huawei, Samsung i LG.

Prawidłowe ładowanie smartfonów w kilku krokach

  • Kiedyś panowała opinia, że powinno się raz na jakiś czas całkowicie rozładować telefon. Co więcej, w starszych modeli dotyczył tzw. efekt pamięci (działających na bateriach niklowo-kadmowych, NiCd). Oznaczało to, że jeśli ładowało się akumulator przed całkowitym rozładowaniem (np. w momencie 60%), to zmniejszała się jego wydajność. Trzeba jednak pamiętać, że zasada ta już dawno nie obowiązuje. Obecnie telefony w całej UE działają na bateriach litowo-jonowe (Li-Ion) i litowo-polimerowe (Li-Po), których nie dotyczy efekt pamięci. Co więcej, nawet nie powinno się ich całkowicie rozładowywać, bo istnieje również ryzyko uszkodzenia. Nasza rada - starajmy się ładować baterie w momencie, kiedy nasze urządzenie się tego domaga, a więc kiedy wyświetla się kontrolka informująca nas o tym, że bateria powoli się rozładowuje.
  • Jak się okazuje, naszemu smartfonowi nie zaszkodzi, a nawet jest dla niego korzystne częste doładowywanie przy każdej możliwej okazji. W ten sposób dodatkowo możemy przedłużyć żywotność baterii.
  • Unikajmy ładowania komórki przez całą noc (co niestety często zdarza się wielu osobom). Pozostawienie telefonu na wiele godzin pod napięciem może przyczynić się do efektu tzw. stresu baterii. Oczywiście po przekroczeniu poziomu 100% naładowania system odcina zasilanie, ale po utracie nawet 1%, bateria znów zaczyna się ładować. Efektem ubocznym jest wydzielanie ciepła, które może być szkodliwe dla akumulatora.
  • Nigdy nie spowodujemy “przeładowania” baterii. Ale - jak zostało wspomniane wyżej - zbyt długotrwałe zasilanie baterii też nie jest dobre.