Urządzenia mobilne dają nam wiele możliwości zastosowań, jednak wymagają również do użycia dodatkowych akcesoriów. Muzykę, filmy czy zdjęcia możemy wykonywać przy pomocy tabletów, smartfonów, laptopów. Później bardzo często chcielibyśmy odtworzyć efekty swoich prac na monitorze telewizora. W takich przypadkach należy użyć odpowiedniego kabla, aparatu lub przejściówki. W tym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć, które z tych rozwiązań jest najlepsze.

Kabel czy przejściówka?

  • Kabel USB pozwala na podłączenie dwóch różnych urządzeń, np. smartfona do komputera. Obecnie praktycznie każdy smartfon posiada złącze mikroUSB. Za pomocą tego samego złącza można podłączyć smartfon do telewizora. Warto wówczas skorzystać właśnie z kabla HDMI na micro USB lub HDMI na USB. Po podłączeniu tych dwóch urządzeń można oglądać obrazy z telefonu na ekranie telewizora - w dobrej jakości, wyraźne, ze wszystkimi szczegółami.
  • Innym rozwiązaniem jest użycie adaptera HDMI na USB. To alternatywa dla omówionych powyżej rodzajów kabli HDMI. Adapter HDMI pozwala na skorzystanie ze zwykłego kabla HDMI oraz USB na mikroUSB (czyli np. ładowarka). W tym przypadku należy podłączyć kabel HDMI do telewizora, a USB na mikroUSB do urządzenia mobilnego. Później te dwa zestawy trzeba połączyć z adapterem. Jakość obserwowanych obrazów na ekranie telewizora będzie taka sama jak w przypadku poprzedniego rozwiązania.
  • Kolejnym rozwiązaniem jest adapter MHL. Jest to bardzo podobne urządzenie do adaptera HDMI na USB. W tym przypadku podłączamy przejściówkę do telefonu, a następnie łączymy ją kablem HDMI z telewizorem. Zdarza się jednak, że posiadany model telewizora działają kompatybilne z technologią MHL, co pozwala na niemal błyskawiczną konfigurację i całkowitą zgodność z różnorakimi urządzeniami mobilnymi. Główną zaletą adapterów MHL jest zdecydowanie wyższa jakość obrazu i dźwięku, a także możliwość jednoczesnego ładowania urządzenia mobilnego.