Coraz częściej w sklepach można zaobserwować, że płatności telefonem stają się coraz popularniejsze. Do niedawna jedynie niektóre modele telefonwów były wyposażone w funkcję NFC, która mimo że umożliwiała taką opcję to ze względu na brak oprogramowania nie była ona zbyt popularna.

Jak płacić telefonem za zakupy?

Płatności telefonem to z całą pewnością wygodny sposób płacenia za nasze zakupy. Nie raz zdarzyło mi się sie wyjść z domu bez portfela. Oczywiście brak jego posiadania odczułem dopiero w momencie w którym musiałem zapłacić za zakupy. W takich chwilach płatności telefonem stają się niemiałym wybawieniem.

NFC – Czyli jak płacić telefonem

W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się czy nasz telefon posiada wbudowaną funkcję NFC. Aby to sprawdzić wystarczy opuścić belkę z opcjami takimi jak włączanie WiFi czy danych komórkowych. Po jej opuszczeniu sprawdzamy czy istnieje opcja włączenia NFC.

Dla osób, które zastanawiają się nad zakupem telefonu i chcą jednocześnie taki, który tą funckcję posiada radzimy zapytać sprzedawcy przed zakupem lub sprawdzić w opisie modelu czy posiada on taką opcję.


Płatność NFC

Co dalej?

Kolejnym krokiem jest zainstalowanie aplikacji, które będą niezbędne do dokonania płatności. Najpopularniejszą aplikacją jest Google Pay. Można pobrać ją ze sklepu Google Play. Jeżeli używasz iPhone możesz wykorzystać aplikację Apple Pay. Po jej zainstalowaniu wystarczy postępować krok po kroku i dodać swoją kartę, którą będziemy dokonywać płatności.Po skonfigurowaniu aplikacji wszystko jest gotowe.

Pamietaj, że aby zapłacić w sklepie NFC musi być włączone. Dobrą praktyką jest jego wyłączanie po zakupach by nie był on non stop włączony. Ma to nie tylko wpływ na wytrzymałość naszej baterii ale i na bezpieczeństwo.

Aplikacja Google Pay

W jaki sposób to działa NFC?

NFC wykorzystuję technologię HCE (ang. Host Card Emulation). W dużym skrócie tworzy ona cyfrową wersję karty, która zapisana jest częściowo w chmurze a częściowo na naszym telefonie.

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

Zdecydowanie tak. Wszystkie aplikacje, które wykorzystujemy do płatności zbliżeniowych wymagają od nad dodatkowego zabepieczenia telefonu kodem, czytnikiem linii paplilarnych czy systemem rozpoznawania twarzy. Bez odblokowania telefonu złodzej nie będzie miał możliwości zapłaty za cokolwiek. Pamietaj jednak, że warto w takich wypadkach dodatkowo zastrzec kartę w swoim banku.