Smartfony to urządzenia, z których korzystamy codziennie. Każdemu użytkownikowi zdarzyły się jakieś wypadki z udziałem smartfona, które spowodowały jego zniszczenie lub zawieszenie. Warto poznać pięć najczęstszych przyczyn uszkodzeń w smartfonach, żeby wiedzieć czego nie należy z nimi robić i dlaczego.


1. Upadki
To zdecydowanie najczęstszy powód uszkodzeń smartfonów. Najwięcej usterek dotyczy wyświetlacza, który staje się w najnowszych modelach coraz większy (zajmuje nawet do 90% przedniego panelu) i jest często dość delikatny. Upadek może ujść użytkownikowi urządzenia płazem, ale niekiedy kończy się stłuczoną szybką, która utrudnia korzystanie z telefonu. Zamiast czekać, aż wydarzy się takie nieszczęście, lepiej jest zawczasu wyposażyć swój smartfon w szkło ochronne albo folię, która zabezpieczy delikatny wyświetlacz podczas upadku.


2. Kontakt z wodą
Smartfony są bardzo wrażliwe na destrukcyjne działanie wody. Zabierając je ze sobą w miejsca o podwyższonej wilgotności i w okolice zbiorników wodnych, narażamy je na nieszczęśliwe wypadki. Okazji do wrzucenia smartfona do wody jest mnóstwo: wizyta na basenie, nad jeziorem, morzem czy nawet w łazience lub toalecie. Najczęściej telefony wpadają do wanny lub muszli klozetowej.


3. Delikatne gniazdo ładowania
Zaraz po ekranie to najbardziej narażone na usterkę miejsce w smartfonach. Telefony ładowane są zazwyczaj codziennie, a podczas tego procesu zdarza nam się z nich korzystać. To właśnie te momenty powodują uszkodzenia gniazda – wszelkie naprężenia i szarpnięcia kabla są dla niego wręcz zabójcze.


4. Słaba bateria
Dla baterii smartfona najbardziej niszczycielski jest długotrwały kontakt z mrozem lub skrajnie wysoką temperaturą. Z czasem wystawianie telefonu na zabójcze działanie upału lub mrozu, powoduje uszkodzenie wbudowanego akumulatora. Należy pamiętać, że nowoczesne akumulatory nie lubią całkowitego rozładowania. Powinno się zatem smartfona często ładować, tak aby jego bateria była zawsze naładowana na poziomie 40 – 90 %.


5. Stosowanie nieoryginalnej ładowarki
Tanie zamienniki oryginalnych ładowarek, choć często są dopuszczone do sprzedaży, to jednak bywają zabójcze dla naszych smartfonów. Nawet jednorazowe skorzystanie z zamiennika może uszkodzić układ odpowiadający za kontrolowanie procesu ładowania, a wtedy telefon może przestać reagować na podpięcie ładowarki.