Coraz popularniejsze stają się telewizory z funkcją Smart TV. Trzeba przyznać, że jest to niezwykle przydatna i poręczna funkcja, która umożliwia nam przegladanie stron internetowych, korzystanie z aplikacjji typu youtube czy też netflix. Z jej pomocą możemy także przesłać ekran naszego telefonu na ekran telewizora. Dzieki temu możemy przeglądać lub pokazać naszym najbliższym zdjecia z wakacji czy inne multimedia bez żmudnego zgywania ich na pendrive czy też inny nośnik, co czyni ją najłatwieszym sposobem na podłączenie telefonu do telewizora.

Jak podłączyć telefon do TV ?


Jednym z podstawowych rzeczy na jaką należy zwrócić uwagę to, to czy nasz telewizor posiada Smart TV i dodatkowo czy można go połączyć z naszą siecia domową za pomocą WiFi. Jest to ważne, ponieważ w przypadku jeżeli telwizor nie posiada opcji WiFi, to jego podłaczenie bedzie wymagało nieco innej metody.

1. Podłączenie telefonu do telewizora przy pomocy kabla HDMI


Brak wbudowanego WiFi w telewizorze nie koniecznie oznacza, że nie będziemy mieli możliwość podłączenia naszego telefonu bezpośrednio pod TV. Jednak prócz samego przewodu będziemy także potrzebowali specjalnej przejściówki MHL (Mobile High-Definition Link), który umożliwia przesłanie ekranu z telefonu na telewizor. Należy jednak sprawdzić czy nasz telefon posiada funkcje MHL. Jest ona niezbędna do jego działania.

Przejściówka kopiuje wyświetlany obraz z ekranu smartfona. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że przejściówki te mają port służący do ładowania, dzięki któremu nasz telefon będzie stale podłączony do prądu przez co unikniemy jego rozładowania.

Aby wyświetlić obraz wystarczy podłączyć jedną część przejściówki z wejściem do naszego telefonu a drugą z wtykiem HDMI do telewizora.

Adapter MHL

2. Podłączenie smartfona bezprzewodowo – WiFi


Drugi sposób jest o łatwiejszy i nie wymaga od nas żadnych dodatkowych zakupów specjalnych urządzeń. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Nie potrzebujesz do tego żadnych kabli czy przewodów, które trzeba by było podłączać za każdym razem. Wystarczy, że nasz telewizor oraz smartfon podłączone są do naszej sieci WiFi. Po ich podłączeniu wystarczy oba urządzenia sparować ze sobą.

Aplikacje do podłączenia telefonu

Jakiej aplikacji użyć?

W internecie dostępnych jest pełno aplikacji, które umożliwią nam przesłanie obrazu na ekranu TV. Do jednych z najbardziej popularnych aplikacji należy między innymi: Miracast, Screen Mirroring czy Smart View. Dzieki, tym darmowym aplikacją, które będziemy mogli pobrać ze sklepu Play będziemy mogli w szybki i prosty sposób wyświetlać interesujące nas treści na ekran telewizora.

Co jeśli twój telwizor nie posiada ani WiFi lub MHL?W ostatnim czasie na rynku pojawiły się specjalne adpatery, które zamieniają starsze telwizory wyposażone w porty HDMI w telwizory w funkcją Smart TV. Do takich adapterów zaliczamy Google Chromecast czy Xiaomi Mi Box. Po ich podłączeniu i skonfigurowaniu nasz telewizor można podłączyć pod sieć WiFi, dzięki czemu mamy dostęp nie tylko do aplikacji ale i do przesyłu ekranu z telefonu.

Jak widać na rynku jest duża dostepność akcesoriów, które umożliwią nam podłaczenie naszego telefonu do TV bez większych problemów.